Slider

Keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg wymyślony dla gęstych, ale jednocześnie puszących się włosów Brazylijek. Niedawno zyskał światową popularność i dziś często możemy spotkać się z tym zabiegiem w salonach fryzjerskich. Czym dokładnie jest ten zabieg i kto powinien się na niego zdecydować? Dziś postaramy się przybliżyć Wam informację o keratynowym prostowaniu włosów.
Zabieg ten jest polecany osobom, które często farbują włosy. Włosy takie ciężko się układają, często się puszą i trudno osiągnąć na nich efekt gładkich i błyszczących włosów – a taki właśnie efekt ma nam zapewnić keratynowe prostowanie włosów. Zacznijmy od tego czym jest keratyna – jest to białko, które stanowi budulec włosa, a cały zabieg polega na wprowadzeniu jej do włosów pod wpływem temperatury. Na włosy nakładany jest specjalny preparat, a następnie są one prostowane przy użyciu wysokiej temperatury (230°C). Dzięki ciepłu łuski włosów otwierają się i keratyna wnika we wszystkie ubytki. W rezultacie pasma zostają głęboko odżywione i wygładzone.

Przebieg keratynowego prostowania włosów:
Standardowo zaczynamy od umycia włosów, należy dokładnie oczyścić włosy i skórę głowy z wszelkich zabrudzeń, następnie suszymy włosy, a na zupełnie suche nakładamy preparat z kreatyną na całej długości włosów. Preparaty takie zwykle zawierają również antyoksydanty (przeciwutleniacze) oraz wzmacniające i nawilżające wyciągi roślinne czy witaminy, a także kwasy tłuszczowe. Po odczekaniu 20-30 minut podsuszamy włosy i precyzyjnie prostujemy pasmo po paśmie. Każde pasmo prostujemy prostownicą lub żelazkiem fryzjerskim około 5-6 razy. Na tym kończy się trwający zwykle około 2 godzin proces keratynowego prostowania włosów.

Zabieg polecany jest szczególnie osobom o poniższych problemach z włosami:

  • puszenie
  • elektryzowanie się
  • zniszczone, połamane
  • matowe, pozbawione blasku
    Jak również osobom posiadającym włosy kręcone, grube oraz wysokoporowate.

    Pamiętaj, że zabiegu nie można wykonywać, gdy:

  • jesteś w ciąży;
  • twoje włosy są połamane i bardzo zniszczone, wówczas wysoka temperatura stosowana w trakcie zabiegu może je dodatkowo osłabić i zniszczyć, zamiast pomóc.
Jeśli zdecydujemy się spędzić parę godzin w salonie i wykonać keratynowe prostowanie włosów musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji włosów, aby efekt gładkich i błyszczących włosów utrzymywał się nawet do pół roku. Przez 2-3 doby po prostowaniu nie powinniśmy myć, moczyć ani upinać włosów. W innym wypadku szybko oddadzą keratynę lub mocno się odkształcą. Najlepiej zorganizować sobie tak zabieg aby móc być kilka dni w domu. W kolejnych miesiącach od zabiegu wykonanego w salonie musimy pamiętać o konieczności stosowania kosmetyków zawierających w składzie keratynę (istotne jest obserwowanie stanu naszych włosów, ponieważ zbyt duża ilość keratyny dostarczana włosom może je zbytnio obciążyć i efekt będzie zupełnie odwrotny do zamierzonego). Jeśli zależy nam na utrzymaniu efektu jak najdłużej, koniecznie musimy wybrać kosmetyki do pielęgnacji włosów, które w swoim składzie nie będą miały SLS-U i SLES-U – mogą przesuszać włosy i podrażniać skórę głowy, alkoholu i silikonów – są one sztuczne i tylko pozornie wygładzają włosy, natomiast przy dłuższym stosowaniu mogą je zniszczyć.