Slider

Mikrobiom skóry

Mikrobiom skóry
Codziennie towarzyszy nam około sto bilionów! mikroorganizmów, które znajdują się na powierzchni naszego naskórka i nazywane są mikrobiomem. Prawidłowa równowaga mikrobiomu jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ główną jego rolą jest ochrona organizmu przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. W związku z tym, że skóra jest organem najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych, to one w dużej mierze mają wpływ na zaburzenia jej mikrobiomu. Do czynników tych możemy zaliczyć m.in. promieniowanie UV, zanieczyszczenia, smog. Czynnikiem, który ma również bardzo istotny wpływ na zaburzenia równowagi mikrobiomu jest niewłaściwa pielęgnacja. Konsekwencją tych zaburzeń jest utrata naturalnego piękna, podrażnienia, zaczerwienienia, wysypki, itd. Dbając o prawidłową równowagę mikroorganizmów znajdujących się na powierzchni naszej skóry powinno się używać kosmetyków delikatnych, dobranych do rodzaju skóry. Należy unikać produktów mocno perfumowanych czy silnych środków myjących.

Równie ważne jak dbanie o mikrobiom twarzy i ciała, jest również odpowiednie zadbanie o mikrobiom skóry głowy. Konsekwencją zaburzeń tego mikrobiomu mogą być stany zapalne, nadmierne wypadanie włosów, łupież. Według badań naukowców, niewłaściwa pielęgnacja skóry oraz włosów (w tym m.in. stosowanie zbyt „agresywnych” kosmetyków myjących) może negatywnie wpływać na mikrobiom skóry głowy. W związku z tym w naszej linii kosmetyków do pielęgnacji włosów, oprócz łagodnych, naturalnych środków myjących, nie mogło zabraknąć surowców, które wspierają naturalny mikrobiom skóry głowy, poprawiają funkcje barierowe i pozwalają utrzymać ją w dobrej kondycji.

Read More

Badania stabilności kosmetyku


Badania kosmetyków
Od momentu pierwszych prac nad recepturą kosmetyku do jego produkcji jest długa droga. Sam proces powstawania wymarzonego produktu kosmetycznego został już opisany we wcześniejszym wpisie produkcja kosmetyków – krok po kroku . Zanim jednak kosmetyk zostanie wyprodukowany i trafi na półki sklepowe musi przejść szereg testów.

Wprowadzając kosmetyk na rynek osoba odpowiedzialna musi zagwarantować, że w określonym na opakowaniu terminie ważności będzie on bezpieczny w czasie stosowania przez konsumenta. W tym celu wykonuje się szereg testów. Jednym z nich jest badanie stabilności kosmetyku (tzw. test starzeniowy) to badanie, w czasie którego masę kosmetyczną poddaje się działaniu warunków ekstremalnych w porównaniu do normalnych warunków przechowywania. Celem badania jest ocena, czy receptura kosmetyku będzie stabilna w czasie. Ocena stabilności związana jest z określeniem czy w masie kosmetycznej nie dochodzi do wystąpienia niepożądanych zmian (m.in. pojawienia się grudek, rozwarstwienie, zmiana barwy bądź zapachu). Podczas trwania testów stabilności masa kosmetyczna poddawana jest procesowi przyśpieszonego starzenia pod wpływem działania temperatury oraz światła. Badanie wykonuje się zarówno w temperaturze podwyższonej, jak i obniżonej. Przyjmuje się, że 12 tygodni w temperaturze 45°C odpowiada stabilności produktu kosmetycznego w okresie 24 miesięcy.

Na stabilność produktu kosmetycznego ma również światło i opakowanie kosmetyku. Wpływ światła określa się między innymi poddając próbkę masy kosmetycznej działaniu promieni UV, a następnie porównując tę próbkę z masą kosmetyczną przechowywaną w zaciemnionym miejscu. Wpływ opakowania określa się podczas tzw. testy kompatybilności masy kosmetycznej z finalnym opakowaniem. Niewłaściwie dobrane opakowanie może spowodować pogorszenie jakości kosmetyku w czasie, jak również masa kosmetyczna może wpłynąć na pogorszenie jakości opakowania (np. jego odkształcenie).

Badanie stabilności kosmetyku jest jednym z podstawowych testów jakie wykonuje się podczas oceny masy kosmetycznej. Jest to jednocześnie najbardziej czasochłonne badanie, gdyż trwa do 12 tygodni. Ich wykonanie jest wymagane przez obowiązujące akty prawne, zgodnie z którymi w Raporcie Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego musi się znaleźć informacja o wykonaniu testów stabilności oraz sprawozdanie z wykonania tych testów. Aby mieć pewność, że wprowadzany do obrotu kosmetyk jest bezpieczny, oprócz opisanych testów stabilności oraz kompatybilności wykonuje się jeszcze szereg innych badań m.in. ocenę czystości mikrobiologicznej, czy skuteczności użytego konserwantu, jednak o tych testach w kolejnym wpisie.

Read More

Produkcja kosmetyków – krok po kroku

Produkcja kosmetyków - krok po kroku
Stworzenie i produkcja wymarzonych kosmetyków nie jest niestety czymś łatwym i szybkim. Kierując się jednak za naszym mottem „Jeśli możesz sobie coś wymarzyć, możesz to zrobić” przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości możemy osiągnąć nasz cel, jakim jest produkcja własnej marki kosmetyków. Podążając za aktualnymi trendami oraz oczekiwaniami konsumentów staramy się stworzyć kosmetyki, które spełnią najskrytsze oczekiwania. Producenci kosmetyków zaskakują nietypowymi opakowaniami, zapachami, czy zachęcają niesamowitymi efektami stosowania.
Pierwszym krokiem w realizacji celu jakim jest stworzenie własnej marki kosmetyków naturalnych jest pomysł. Istotnym jest, żeby już na samym początku układać sobie plan marketingowy i wiedzieć jakim produktem chce się zaskoczyć przyszłych klientów. Kolejny krok to szukanie surowców spełniających nasze oczekiwania i opracowywanie receptury. Ten etap tworzenia kosmetyku często bywa żmudny, ale i bardzo pouczający. To na tym etapie dowiadujemy się czego z czym lepiej nie łączyć, a które składniki receptury bardzo dobrze ze sobą reagują. Czasem opracowanie idealnej receptury obejmuje kilka prób, częściej zdarza się jednak, że potrzeba na to trochę więcej czasu. Każdy chce żeby jego kosmetyki były wyjątkowe, dlatego warto poświęcić tutaj więcej czasu, żeby później cieszyć się z zadowolenia przyszłych użytkowników kosmetyku. Gdy uzyskamy już zadowalającą próbkę pozostaje wykonać niezbędne badania, opracować dokumentację i można zlecać produkcję kosmetyków.:)
Naturalna produkcja kosmetyków

W kolejnym wpisie opiszemy krótko wszystkie niezbędne badania, które trzeba wykonać, aby produkt kosmetyczny mógł być wprowadzony do obrotu.

Read More

Zmywanie oleju z włosów

Zmywanie oleju z włosów
O ile olejowanie włosów to proces nieskomplikowany, o tyle ze zmyciem oleju z włosów może pojawić się problem. Nieprawidłowe zmycie może sprawić, że olej albo nie zadziała na włosy tak, jak tego oczekujemy, albo je obciąży. Jest to często przyczyną, przez którą osoby chcące zacząć olejować włosy zniechęcają się do tej naturalnej metody pielęgnacji.

Najczęściej stosowaną metodą zmycia oleju jest jego zemulgowanie przy pomocy odżywki lub maski. Metoda ta polega na wstępnym zmyciu oleju z włosów dużą ilością ciepłej wody, następnie nałożeniu na naolejowane włosy odżywki/maski, wmasowaniu jej we włosy, pozostawieniu na kilka minut i zmyciu wodą. W metodzie tej najlepiej sprawdzają się odżywki pozbawione silikonów oraz protein, bogate natomiast w substancje powierzchniowo czynne jak np. Behentrimonium Chloride.

Do zmycia oleju można również użyć szamponu. Najlepiej wybrać łagodne szampony, czyli takie, w które nie posiadają w swoim składzie silnych detergentów (m.in. SLS czy SLES). Zaleca się również, żeby wybrany szampon nie zawierał w swoim składzie silikonów. Po olejowaniu nie warto działać zbyt silnie, aby nie zniweczyć skutków działania dobroczynnych składników z olejów we włosy.
Usuwanie oleju z włosów

Przy nakładaniu oleju na całe włosy łącznie ze skórą głowy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na mycie nasady włosów. Olej najczęściej nie domywa się przy skórze głowy zwłaszcza z tyłu. Rozpoznanie niedomytego oleju na mokrych włosach nie jest łatwe. Na jego obecność na włosach może wskazywać zbijanie się ich w strąki w miarę wysychania, w niedomytym miejscu bardziej się mienią i dłużej schną.

Read More

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów

Prosty domowy sposób na lśniące, wygładzone i odżywione włosy, który zyskuje na popularności. Ta naturalna metoda pielęgnacji polega na pokryciu włosów niewielką ilością oleju lub mieszanką kilku olejów. Zabieg polecany jest głównie do włosów suchych, zniszczonych, matowych oraz z tendencją do puszenia i kręcenia.Olejowanie włosów można przeprowadzać dwoma metodami:

 • na mokro – na wilgotne (zwilżone lub umyte szamponem oczyszczającym) pasma nałóż wybrany olej, odczekaj około 30 minut i następnie umyj włosy szamponem;
 • na sucho – nie wymaga wcześniejszego mycia ani zwilżania włosów; rozgrzej w dłoniach parę kropel wybranego oleju i nałóż na suche pasma, odczekaj przynajmniej 30 minut i umyj włosy jak zwykle.

Obie metody dają zbliżone rezultaty. Olejowanie na sucho jest łatwiejsze, nie sprawdzi się jednak, jeśli włosy pokryte są warstwą lakieru lub innych kosmetyków do stylizacji. W takiej sytuacji trzeba wcześniej je umyć, w przeciwnym razie olej nie wniknie w łuskę włosa! Dla bardzo zniszczonych włosów poleca się metodę olejowania na noc. Nałóż olejek na suche pasma tak, aby go wchłonęły i nie były tłuste w dotyku, połóż się spać, a rano umyj włosy (trzymanie oleju na włosach 7-8 godzin da najlepsze efekty).

Oleje składają się z kwasów tłuszczowych o różnej wielkości i stopniu nasycenia (nasycone i nienasycone). To, jaki olej wybrać, zależy w pierwszej kolejności od porowatości włosów, a dopiero później od problemów, z którymi się borykamy. Porowatość włosa to rodzaj ułożenia łuski. Osoby z włosami wysokoporowatymi, powinny stosować oleje o dużych cząsteczkach (np. olej z wiesiołka, z orzechów brazylijskich), z niskoporowatymi – o małych (np. masło ucuuba, murumuru). Do włosów średnioporowatych polecane są oleje bogate w kwasy jednonienasycone (np. olej andiroba, buriti). Źle dobrany olej może przynieść więcej szkody niż pożytku; np. nałożenie na włosy wysokoporowate oleju kokosowego może spowodować, że staną się one spuszone, sianowate, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego oleju do typu włosa.
olej z wiesiołka, z orzechów brazylijskich
Olejowanie włosów
Należy pamiętać, że jak każda naturalna metoda pielęgnacji, olejowanie włosów ma pewne wady – przede wszystkim wymaga cierpliwości i przetestowania metodą prób i błędów każdego aspektu tego zabiegu (czy robić go na sucho czy na mokro, na jakie partie włosów, ile czasu trzymać, jakich kosmetyków użyć do zmycia). Z opinii na temat olejowania włosów wynika, że większość na początku popełnia błędy – przeważnie jest to kwestia źle dobranego oleju i niewłaściwej ilości, którą nakłada się na włosy. Nie należy się jednak zniechęcać początkowymi niepowodzeniami, ponieważ regularne przeprowadzanie tego zabiegu może diametralnie zmienić wygląd fryzury. Do głównych zalet tej naturalnej metody pielęgnacji należą: ogólna poprawa kondycji włosów, głębokie odżywienie i regeneracja zniszczonych włosów, większa sprężystość i bardziej błyszczące włosy, czy łatwiejsze rozczesywanie i stylizacja włosów.

WAŻNE RADY I WSKAZÓWKI

 • Aby zobaczyć prawdziwą różnicę, olej powinnaś nakładać na włosy co najmniej raz w tygodniu na kilka godzin. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do przeolejowania, czyli obciążenia włosów.
 • Aby odpowiednio przygotować włosy do zabiegu olejowania, najpierw dokładnie je rozczesz.
 • Pokryte olejem włosy zwiń delikatnie na głowie, załóż czepek i owiń głowę ręcznikiem – pod wpływem ciepła łuski włosów się otworzą, dzięki czemu dobroczynne składniki z oleju będą miały szansę wniknąć głębiej, a tym samym lepiej odżywić włosy.
 • Czas, jaki należy poświęcić na olejowanie zależy od twoich włosów i będziesz musiała sprawdzić sama, jaki jest optymalny czas „trzymania” na nich oleju. Niektórym wystarczy 30 minut, inne potrzebują nawet trzech godzin. Generalnie im dłużej tym lepiej.
 • Podczas kuracji olejem bardzo istotne jest, aby nie stosować kosmetyków, które zawierają silikony. W przeciwnym razie olejowanie nie przyniesie pożądanych efektów – silikony, osadzają się na łuskach włosów i oblepiają włosy, tym samym uniemożliwiają wchłanianie składników odżywczych zawartych w oleju.
 • Najważniejsza jest systematyczność!!
Read More

Źródło naszej inspiracji

Ameryka południowa - źródło naszej inspiracji

Ameryka Południowa to kontynent o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Występują tam wszystkie strefy klimatyczne (począwszy od klimatu równikowego na północy kontynentu, poprzez zwrotnikowy, podzwrotnikowy, umiarkowany do subpolarnego na południu). Dzięki swojej różnorodności oraz niedostępności dla człowieka jest jednym z najbardziej biologicznie zróżnicowanych kontynentów na Ziemi.

Ameryka Południowa to również miejsce, gdzie wiekowa tradycja i rośliny o wielkiej mocy spotykają się z nowoczesną kosmetologią. Już starożytni Inkowie poznali lecznicze i kosmetyczne właściwości ziół, wyciągów z owoców, pestek, kłączy. Jako przykład wymienić można mało znaną roślinę (drzewo) Wiñay-wayna (Guaiacum officinale), które w języku Inków (keczua), oznacza „źródło wiecznej młodości”. Dla fitoterapii zostało odkryte w latach trzydziestych przez peruwiańskiego badacza Mariano Moscozo Castilla, którego na trop wiñay-wayna naprowadzili Indianie z plemienia Chipayów. Powiedzieli mu, że używając tej rośliny, będzie mógł zachować młodość przez długie lata. W czasach imperium Inków uznawano ją za świętą roślinę, podobnie jak vilcacorę, a stosowanie kory tego drzewa było zarezerwowane tylko dla arystokracji inkaskiej.

Ten pełen temperamentu, egzotyki, obfitujący w dzikie, dziewicze i nieskażone tereny kontynent to nieprzebrane bogactwo doskonałych, naturalnych substancji kosmetycznych o wielkiej mocy. Przykładem może być papaja. Trzy enzymy z grupy proteaz, jakie znajdują się w mleczku z papai mają działanie proteolityczne – hydrolizują wiązania peptydowe. Ekstrakt z papai polecany jest do kosmetyków chroniących integralność skóry i włosów przed szkodliwymi procesami utleniania, jak również do produktów o działaniu oczyszczającym, złuszczającym i wygładzającym skórę. Dzięki zawartości w swym składzie cukrów takich jak glukoza czy fruktoza wykazuje działanie nawilżające.
Komosa ryżowa (quinoa) jako kosmetyk doskonale odżywia skórę oraz włosy, ponieważ jest źródłem kwasów tłuszczowych, witamin (między innymi B2), protein i antyoksydantów. Wspiera również produkcję kolagenu i zabezpiecza przed utratą wilgoci. Wykorzystywana jest również do regeneracji i ochrony włosów przed uszkodzeniami. Istotne znaczenie w kosmetyce mają także rośliny bulwiaste, które tradycyjnie są uprawiane przez mieszkańców rejonu Amazonii i Andów,  między innymi yacon, będący bogatym źródłem fruktooligosacharydów, z końcowym cukrem inuliną.

Zafascynowani bogactwem oraz bioróżnorodnością postanowiliśmy stworzyć markę naturalnych kosmetyków do pielęgnacji ciała oraz włosów wykorzystując aktywne działanie wielu roślin pochodzących z obszaru Ameryki Południowej.

CIEKAWOSTKI

W Ameryce Południowej znajduje się:

 • najwyższy wodospad świata – Salto del Angel w Wenezueli,
 • rzeka o największym średnim przepływie (długość jest sprawą kontrowersyjną) – Amazonka (7,2 mln km²),
 • najdłuższy łańcuch górski – Andy (najwyższy szczyt to Aconcagua – 6962 m n.p.m.),
 • najsuchsze miejsce na Ziemi – Pustynia Atacama,
 • największy las deszczowy – Amazonia,
 • najwyżej położone jezioro wykorzystywane w celach handlowych – jezioro Titicaca,
 • najwyższy wulkan – Ojos del Salado (6885 m n.p.m.) oraz najwyższy czynny wulkan – Llullaillaco,
 • najwyżej położona stolica świata – La Paz (3600–4100 m n.p.m.),
 • a także, nie biorąc pod uwagę stacji badawczej na Antarktyce, wysunięty najdalej na południe zamieszkały obszar – Puerto Toro w Chile.
Read More