Slider

Zmywanie oleju z włosów

Zmywanie oleju z włosów
O ile olejowanie włosów to proces nieskomplikowany, o tyle ze zmyciem oleju z włosów może pojawić się problem. Nieprawidłowe zmycie może sprawić, że olej albo nie zadziała na włosy tak, jak tego oczekujemy, albo je obciąży. Jest to często przyczyną, przez którą osoby chcące zacząć olejować włosy zniechęcają się do tej naturalnej metody pielęgnacji.

Najczęściej stosowaną metodą zmycia oleju jest jego zemulgowanie przy pomocy odżywki lub maski. Metoda ta polega na wstępnym zmyciu oleju z włosów dużą ilością ciepłej wody, następnie nałożeniu na naolejowane włosy odżywki/maski, wmasowaniu jej we włosy, pozostawieniu na kilka minut i zmyciu wodą. W metodzie tej najlepiej sprawdzają się odżywki pozbawione silikonów oraz protein, bogate natomiast w substancje powierzchniowo czynne jak np. Behentrimonium Chloride.

Do zmycia oleju można również użyć szamponu. Najlepiej wybrać łagodne szampony, czyli takie, w które nie posiadają w swoim składzie silnych detergentów (m.in. SLS czy SLES). Zaleca się również, żeby wybrany szampon nie zawierał w swoim składzie silikonów. Po olejowaniu nie warto działać zbyt silnie, aby nie zniweczyć skutków działania dobroczynnych składników z olejów we włosy.
Usuwanie oleju z włosów

Przy nakładaniu oleju na całe włosy łącznie ze skórą głowy, szczególną uwagę trzeba zwrócić na mycie nasady włosów. Olej najczęściej nie domywa się przy skórze głowy zwłaszcza z tyłu. Rozpoznanie niedomytego oleju na mokrych włosach nie jest łatwe. Na jego obecność na włosach może wskazywać zbijanie się ich w strąki w miarę wysychania, w niedomytym miejscu bardziej się mienią i dłużej schną.