Slider

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów

Prosty domowy sposób na lśniące, wygładzone i odżywione włosy, który zyskuje na popularności. Ta naturalna metoda pielęgnacji polega na pokryciu włosów niewielką ilością oleju lub mieszanką kilku olejów. Zabieg polecany jest głównie do włosów suchych, zniszczonych, matowych oraz z tendencją do puszenia i kręcenia.Olejowanie włosów można przeprowadzać dwoma metodami:

  • na mokro – na wilgotne (zwilżone lub umyte szamponem oczyszczającym) pasma nałóż wybrany olej, odczekaj około 30 minut i następnie umyj włosy szamponem;
  • na sucho – nie wymaga wcześniejszego mycia ani zwilżania włosów; rozgrzej w dłoniach parę kropel wybranego oleju i nałóż na suche pasma, odczekaj przynajmniej 30 minut i umyj włosy jak zwykle.

Obie metody dają zbliżone rezultaty. Olejowanie na sucho jest łatwiejsze, nie sprawdzi się jednak, jeśli włosy pokryte są warstwą lakieru lub innych kosmetyków do stylizacji. W takiej sytuacji trzeba wcześniej je umyć, w przeciwnym razie olej nie wniknie w łuskę włosa! Dla bardzo zniszczonych włosów poleca się metodę olejowania na noc. Nałóż olejek na suche pasma tak, aby go wchłonęły i nie były tłuste w dotyku, połóż się spać, a rano umyj włosy (trzymanie oleju na włosach 7-8 godzin da najlepsze efekty).

Oleje składają się z kwasów tłuszczowych o różnej wielkości i stopniu nasycenia (nasycone i nienasycone). To, jaki olej wybrać, zależy w pierwszej kolejności od porowatości włosów, a dopiero później od problemów, z którymi się borykamy. Porowatość włosa to rodzaj ułożenia łuski. Osoby z włosami wysokoporowatymi, powinny stosować oleje o dużych cząsteczkach (np. olej z wiesiołka, z orzechów brazylijskich), z niskoporowatymi – o małych (np. masło ucuuba, murumuru). Do włosów średnioporowatych polecane są oleje bogate w kwasy jednonienasycone (np. olej andiroba, buriti). Źle dobrany olej może przynieść więcej szkody niż pożytku; np. nałożenie na włosy wysokoporowate oleju kokosowego może spowodować, że staną się one spuszone, sianowate, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego oleju do typu włosa.
olej z wiesiołka, z orzechów brazylijskich
Olejowanie włosów
Należy pamiętać, że jak każda naturalna metoda pielęgnacji, olejowanie włosów ma pewne wady – przede wszystkim wymaga cierpliwości i przetestowania metodą prób i błędów każdego aspektu tego zabiegu (czy robić go na sucho czy na mokro, na jakie partie włosów, ile czasu trzymać, jakich kosmetyków użyć do zmycia). Z opinii na temat olejowania włosów wynika, że większość na początku popełnia błędy – przeważnie jest to kwestia źle dobranego oleju i niewłaściwej ilości, którą nakłada się na włosy. Nie należy się jednak zniechęcać początkowymi niepowodzeniami, ponieważ regularne przeprowadzanie tego zabiegu może diametralnie zmienić wygląd fryzury. Do głównych zalet tej naturalnej metody pielęgnacji należą: ogólna poprawa kondycji włosów, głębokie odżywienie i regeneracja zniszczonych włosów, większa sprężystość i bardziej błyszczące włosy, czy łatwiejsze rozczesywanie i stylizacja włosów.

WAŻNE RADY I WSKAZÓWKI

  • Aby zobaczyć prawdziwą różnicę, olej powinnaś nakładać na włosy co najmniej raz w tygodniu na kilka godzin. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do przeolejowania, czyli obciążenia włosów.
  • Aby odpowiednio przygotować włosy do zabiegu olejowania, najpierw dokładnie je rozczesz.
  • Pokryte olejem włosy zwiń delikatnie na głowie, załóż czepek i owiń głowę ręcznikiem – pod wpływem ciepła łuski włosów się otworzą, dzięki czemu dobroczynne składniki z oleju będą miały szansę wniknąć głębiej, a tym samym lepiej odżywić włosy.
  • Czas, jaki należy poświęcić na olejowanie zależy od twoich włosów i będziesz musiała sprawdzić sama, jaki jest optymalny czas „trzymania” na nich oleju. Niektórym wystarczy 30 minut, inne potrzebują nawet trzech godzin. Generalnie im dłużej tym lepiej.
  • Podczas kuracji olejem bardzo istotne jest, aby nie stosować kosmetyków, które zawierają silikony. W przeciwnym razie olejowanie nie przyniesie pożądanych efektów – silikony, osadzają się na łuskach włosów i oblepiają włosy, tym samym uniemożliwiają wchłanianie składników odżywczych zawartych w oleju.
  • Najważniejsza jest systematyczność!!